MPTR30V160
- Mfr.Part #
- MPTR30V160
- Datasheet
MPTR30V160
- Description
- PTC RESET FUSE 30V 1.6A RADIAL
- Stock
- 600
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 1.6 A
- Current - Max :
- 100 A
- Current - Trip (It) :
- 3.2 A
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 30 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 110 mOhms
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 8 s
- Voltage - Max :
- 30V